Logo BIP
Herb
Profile Radnych, komisje, interpelacje. Kalendarz posiedzeń.
System Rada dla Mieszkańców - Gmina Leśna

Interpelacje i zapytania

Interpelacje i zapytania Radnych.

Remont kotła węglowego w Miejsko-Gminnym Przedszkolu w Leśnej

Numer: 69, rodzaj: zapytanie

Skierowane do: Burmistrz Leśnej
data wpływu: 2021-05-05, data przekazania: 2021-05-06

W związku z koniecznością wymiany kotła węglowego w Miejsko-Gminnym Przedszkolu w Leśnej w trybie awaryjnym zwracam się z zapytaniem:

Czy rozważano i dokonano analizy w dwóch dalszych opcjach doboru źródła ciepła:

1. zainstalowanie gorącego kotła kondensacyjnego?

2. zainstalowanie pompy ciepła o zasilaniu elektrycznym lub gazowym?

O ile mi wiadomo w pobliżu znajduje się rurociąg na drodze gminnej w odległości ok 52 m od kotłowni Przedszkola.

Czy były prowadzone rozmowy z przedstawicielami zakładu gazowniczego na temat załatwienia przyłącza w trybie pilnym (awaryjnym) dla jednostki samorządu (Przedszkole).

O ile mi wiadomo produkcja ciepła z kotła na pellet wynosi 0,25 zł/kWh, z kotłowni gazowej 0,23 zł/kWh i z pompy ciepła od 0,13 do 0,15 zł/kWh.

Przy tych rozwiązaniach dwóch wariantów nie ma potrzeby zatrudniania palacza i ograniczone są koszty eksploatacyjne.

Treść interpelacji dostępna w załączniku do pobrania

Interpelujący

Imię i nazwisko Funkcja Nazwa klubu
Beata Mariola Cichocka-Kurdziko radny

Odpowiedź

Odpowiadający: Burmistrz Leśnej

Wydział merytoryczny: Referat Inwestycji i Zamówień Publicznych, data odpowiedzi: 2021-05-17

Dotyczy: zapytania z dnia 05.05.2021 r. w sprawie remontu kotła węglowego w Miejsko - Gminnym Przedszkolu w Leśnej

            Decyzję o wymianie kotła poprzedzono analizą kilku wariantów różnych źródeł ciepła tj.:

1. Gazowy kocioł kondensacyjny – opalany gazem ziemnym

2. Gazowy kocioł kondensacyjny – opalany gazem płynnym

3. Kocioł olejowy

4. Powietrzna pompa ciepła

5. Kocioł opalany pelletem.

            Działając pod presją czasu, ze względu na konieczność możliwie najkrótszego czasu wyłączenia ogrzewania w czynnym przedszkolu, wybrano jako optymalny wariant nr 5.

Uzasadnienie:

1. Przeprowadzenie w ciągu kilku dni procedury niezbędnej w przypadku zastosowania kotła gazowego oraz ewentualne wykonanie przyłącza i instalacji gazowej, uznano z poniższych powodów za nierealne :

a) złożenie wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci gazowej,

b) po uzyskaniu w/w warunków wykonanie projektu kotłowni gazowej,

c) uzyskanie pozwolenia na budowę,

d) projekt i wykonanie przyłącza gazowego przez PGNiG,

e) wykonanie kotłowni wraz z instalacją gazową.

Orientacyjny czas realizacji powyższych czynności wynosi kilka miesięcy a niekiedy znacznie dłużej. Należy przy tym brać pod uwagę ewentualność nieuzyskania pozytywnych warunków przyłączenia do sieci z powodu nieopłacalności wykonania przyłącza przez dostawcę gazu lub ograniczeń sieci.

2. Opcja kotła opalanego gazem płynnym, pomijając wyższe koszty eksploatacji, jest z powodu umiejscowienia kotłowni poniżej poziomu terenu niemożliwa (gaz cięższy od powietrza).

3. Koszt wytworzenia jednostki ciepła przez kocioł olejowy jest w obecnych realiach wysoki. Ponadto relatywnie wysokie koszty inwestycji w tym koszty wykonania magazynu paliwa dodatkowo przemawiają przeciwko wyborowi tego wariantu.

4. Zastosowanie powietrznej pompy ciepła jako jedynego źródła ciepła dla grzejnikowej, czyli wysokotemperaturowej instalacji c.o. nie jest najkorzystniejszą alternatywą. Cena 0,13 zł/kWh może być adekwatna dla pompy ciepła zasilającej niskotemperaturowe systemy ogrzewania
(np. podłogowe, ścienne, sufitowe) w nowych budynkach z dobrą izolacją lub starszych po termomodernizacji. Jak wiadomo nie dotyczy to budynku przedszkola w Leśnej. Sprawność takiego systemu w przypadku niskich temperatur zewnętrznych nie jest wysoka a moc grzewcza w tych okresach gwałtownie spada. W tych warunkach niezbędne jest, albo dobranie dużo większej jednostki co znacznie podnosi koszty inwestycji albo uzupełnianie występujących deficytów za pomocą dodatkowego źródła ciepła, w przypadku braku gazu ziemnego: energią elektryczną lub kotłem opalanym gazem płynnym, olejem opałowym czy pelletem. Wybór energii elektrycznej za pomocą zespołu grzałek znacznie podnosi koszty eksploatacji, a poza tym wymaga zwiększenia mocy przyłączeniowej (o ile jest to możliwe). Dobrą opcją mogłaby tu być instalacja fotowoltaiczna, jednak ze względu na to, że budynek jest objęty nadzorem konserwatora zabytków, uzyskanie zezwolenia na montaż dużej liczby paneli na dachu lub na terenie przedszkola jest mało prawdopodobne. Niecelowość zastosowania gazu płynnego lub oleju opałowego opisano powyżej w pkt. 2 i 3. Nie bez znaczenia byłyby także znacznie wyższe koszty inwestycji a wydłużona przez to jej amortyzacja, bez dofinansowania zewnętrznego z powodu długotrwałej procedury pozyskiwania takich środków, czyni ten wariant mało atrakcyjnym.

5. Po uwzględnieniu powyższych argumentów za najbardziej optymalne rozwiązanie uznano wariant nr 5. Zainstalowanie kotła pelletowego pozwoliło ograniczyć okres wyłączenia ogrzewania przedszkola do ok. 10 dni. Ponadto nie zamyka to drogi do przeprowadzenia w przyszłości drugiego etapu modernizacji polegającej na doposażeniu istniejącego systemu grzewczego o powietrzną pompę ciepła. Zainstalowany teraz kocioł pelletowy w znakomity sposób uzupełniałby deficyty ciepła w okresach niskich temperatur, utrzymując sprawność całego układu na bardzo wysokim poziomie. W tym przypadku pompa ciepła mogłaby pracować wyłącznie z najwyższą sprawnością. Szczególnie korzystnie odbywałoby się podgrzewanie ciepłej wody w okresie letnim, ale też ogrzewanie budynku w okresach przejściowych (wiosna, jesień). Dodatkową korzyścią uzyskaną
w związku z wyborem tej opcji jest czas, który można przeznaczyć na wykonanie dokumentacji oraz procedury związane z pozyskaniem na ten cel środków pozabudżetowych.

            W odniesieniu do sugestii o braku konieczności zatrudniania palacza w przypadku zastosowaniu kotła gazowego względnie pompy ciepła, należy przyjąć, że pomimo automatycznej pracy tych urządzeń, wymagają one jednak obsługi, co prawda nie stałej, ale za to o wyższych kwalifikacjach (UDT, SEP, E). Już obecnie dzięki wymianie kotła na pelletowy, wyraźnemu zmniejszeniu uległ czas niezbędny do jego obsługi. Nawet jednak po zainstalowaniu kotła gazowego lub pompy ciepła, pomimo jeszcze znaczniejszemu zmniejszeniu tego czasu, nie można takich kotłowni pozostawić bez obsługi.

            Na koniec dodam, że podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Leśnej obecni na niej Radni mieli możliwość zadawania pytań w przedmiocie uchwały, jednak Pani nie skorzystała ze swojego prawa, pomimo wątpliwości wyrażonych w treści przedstawionego zapytania.

 

 

Treść odpowiedzi dostępna w załączniku do pobrania