Logo BIP
Herb
Profile Radnych, komisje, interpelacje. Kalendarz posiedzeń.
System Rada dla Mieszkańców - Gmina Leśna

Interpelacje i zapytania

Interpelacje i zapytania Radnych.

Oczyszczenie potoku Miłoszowskiego i potoku Bruśnik

Numer: 79, rodzaj: interpelacja

Skierowane do: Burmistrz Leśnej
data wpływu: 2022-08-30, data przekazania: 2022-08-31

Na odcinku od Miłoszowa przez Leśną i Smolnik potok nie był czyszczony ok. 10 lat. Jest zarośnięty samosiejkami, trawą oraz zamulony, co zmniejsza pojemność koryta potoku i stwarza bardzo duże niebezpieczeństwo tzw. powodzi błyskawicznej. Takie powodzie od strony potoku Miłoszowskiego i potoku Bruśnik dotykały Leśną dwukrotnie w ciągu ostatnich 10-ciu lat. Sprawa należy do kompetencji Wód Polskich.

Pytania:

Czy w ostatnich latach były interwencje do Wód Polskich w powyższej sprawie?

Treść interpelacji dostępna w załączniku do pobrania

Interpelujący

Imię i nazwisko Funkcja Nazwa klubu
Piotr Paweł Duś radny
Krzysztof Solski radny
Walter Ryszard Straszak wiceprzewodniczący

Odpowiedź

Odpowiadający: Burmistrz Leśnej

Wydział merytoryczny: Realizacja Strategii Rozwoju, data odpowiedzi: 2022-09-14

W odpowiedzi na interpelację złożoną w dniu 30 sierpnia 2022 r. dotyczącą oczyszczenia Potoku Miłoszowskiego i potoku Bruśnik informuję, że pisma w sprawie tych potoków kierowane były do Wód Polskich w roku 2019 (RN.630.1.2019) i 2020 (RN.0003.1.2020). W 2021 roku do Wód Polskich skierowane zostało pismo w sprawie oczyszczenia potoku Łużyca (RR.630.5.2021).

Zaznaczyć należy, że Wody Polskie, które rozpoczęły swoją działalność od 1 stycznia 2018 roku, odchodzą w swoich działaniach od dotychczasowego sposobu prowadzenia prac utrzymaniowych (betonowania, wyrównywania brzegów i pogłębiana koryt rzecznych).

Co do zasady pogłębienie koryta rzecznego i jego poszerzenie skutkuje  spowolnieniem przepływu i obniżeniem lustra wody. Skutkiem tego roślinność nie będąca typowo wodną może szybciej i w szerszym zakresie zarastać koryto.

Brak naturalnych przeszkód w korycie, np. kamieni czy konarów drzew, ale również roślinności, przyspiesza natomiast przepływ wody w przypadku powodzi. Więc błędne jest podejście, że pogłębianie i oczyszczanie koryt wodnych zapobiegnie powodziom. Jest wręcz odwrotnie, gdyż woda będzie mogła szybciej wezbrać, ale również i szybciej spłynąć. Więc „wyczyszczone” rzeki potęgują również suszę.

Istotny jest również fakt, że „wyczyszczone” koryto jest praktycznie pustynią dla organizmów wodnych.

Dlatego też tak ważne jest zrównoważone gospodarowanie ciekami wodnymi. Oczywiście bezpieczeństwo przyległych terenów jest najważniejsze, ale wszelkie prace powinny być prowadzone z zachowaniem zdrowego rozsądku i najświeższej wiedzy.

Aby przybliżyć tę tematykę w I półroczu przyszłego roku na terenie gminy zorganizowane zostanie dla mieszkańców szkolenie, na którym poruszane będą te tematy. Natomiast jeszcze w tym roku zorganizowane będą szkolenia dla edukatorów.

Treść odpowiedzi dostępna w załączniku do pobrania